Svi poslodavci u Srbiji imaju rok da do 10. avgusta donesu plan primene mera, u skladu sa Pravilnikom o preventivnim merama za bezbedan i zdrav rad u cilju sprečavanja pojave i štenja kovida 19, a inspektori rada će potom kontrolisati firme, ali i tamo gde je potrebno savetovati i pomagati da se tome prilagode, kažu u Inspektoratu za rad.
Pravilnik, koji je stupio na snagu 11. jula, primenjuje se na svim radnim mestima u radnoj okolini u kojoj se obavlja rad, izuzev rada na terenu i rada od kuće.
Direktor Inspektorata za rad Stevan Đurović ukazuje da postoje situacije u kojima firme koriste agencije da im urade akt procene rizika i dodaje da to zaista nije neophodno, budući da taj posao nije komplikovan.
„Nema potrebe da se izdvajaju dodatna sredstva i plaćaju agencije, svi poslodavci na osnovu pravilnika Ministarstva rada i plana preventivnih mera koje su objavljene na sajtu imaju formu i potrebno je samo da to prilagode svojim aktivnostima”, kaže Đurović za Tanjug.
Dodaje da plan može da sprovede lice koje je u firmi zaduženo za bezbednost i zdravlje na radu, a ukoliko ga nemaju u firmi, to može da učini bilo ko od radnika ko je upoznat sa temom i za to mu neće biti potrebno više od sat ili dva vremena.
Ističe da su u planu, odnosno tabeli navedene mere koje su poslodavci dužni da poštuju.
Inspekcija rada će kontrolisati poslodavce, a u cilju zaštite zdravlja ljudskih života, kaže Đurović i dodaje da cilj nije samo kažnjavanje i represivne mere već da se pruži pomoć i savetodavna podrška poslodavcima da što pre počnu sa primenom mera iz plana a u cilju zaštite zdravlja i sprečavanja pojave i širenja virusa.
„U situacijama u kojima je značajno ugrožena bezbednost ljudi, inspekcija će reagovati” kaže sagovornik Tanjuga.
Đurović dodaje da su se tokom vanrednog stanja poslodavci uglavnom pridržavali mera i poštovali ih ali da je bilo i onih koji nisu davali i takav primer.
„Gde god naiđemo na propuste ukazujemo poslodavcu da mora da poštuje mere, a ako su primeri drastičniji i svojim postupcima ugrožavaju zaposlene, podnosimo zahteve za prekršajne prijave ili rešenja o zabrani rada”, dodaje Đurović.
Tokom vanrednog stanja inspektori su podneli 78 zahteva za pokretanje prekršajnog postupka i nekoliko rešenja o zabrani rada.
Pravilnikom o preventivnim merama, za bezbedan i zdrav rad za sprečavanje pojave i širenja epidemije zarazne bolesti propisuju se preventivne mere koje je poslodavac dužan da primeni radi sprečavanja pojave i širenja zarazne bolesti i otklanjanja rizika za bezbedan i zdrav rad zaposlenih, kao i lica koja se zateknu u radnoj okolini, kada nadležni organ proglasi epidemiju zarazne bolesti.
Poslodavac je dužan da, za sva radna mesta u radnoj okolini, donese plan primene mera za sprečavanje pojave i širenja epidemije zarazne bolesti, koji je sastavni deo akta o proceni rizika koji se donosi saglasno zakonu i propisima iz oblasti bezbednosti i zdravlja na radu.
Izvor: sajt Politika
Naslov: Redakcija