Преднацрт грађанског законика Србије доноси више од 50 нових уговора, о којима ће правници расправљати на регионалном скупу у Будви у јуну.
Уговор о финансијском лизингу, уговор о сарадњи у пољопривреди, издавачки уговор, затим уговори о алотману, франшизингу и факторингу, уговори на срећу, туристички уговори, залога, јемство, кредити и депозити – све је то до најситнијих детаља разрађено и јасно одређено преднацртом будућег српског грађанског законика.
Савремено уговорно право, које дотиче и „обичне” грађане и такозвани пословни свет, коначно је уобличено у делу будућег грађанског законика „Облигациони односи” с преко 50 нових уговора, које наше право до сада није регулисало.
Будући српски грађански законик (СГЗ) има 2.838 чланова у преднацрту, што ће се очигледно променити у коначној верзији после завршетка јавне расправе.
Преднацрт предвиђа детаљно регулисање појединих области грађанског законика, као што су општи део, облигационо право, стварно право, породично и наследно право. У јавности се до сада највише говорило о детаљима из области породичног права, а уговорно право је било у другом плану.
Привредни уговори, одговорност за штету и одлагање извршних поступака биће неке од главних тема регионалног скупа у Будви, где ће почетком јуна правници говорити о искуствима и проблемима с којима се грађани, адвокати, судије, извршитељи и нотари свакодневно сусрећу у споровима који проистичу из уговора.
Да ли брачни другови могу да склопе уговор о доживотном издржавању, шта се сматра нематеријалном штетом и ко сноси одговорност за штету, како одложити принудно извршење – све су то теме регионалног скупа „Будвански правнички дани”, који организује Савез удружења правника Србије и Републике Српске, чији је председник проф. др Слободан Перовић. Саветовање ће се одржати од 3. до 7. јуна ове године и то је 23. по реду сусрет правника, који се традиционално одржава увек под насловом „Актуелна питања савременог законодавства”. Поред преднацрта грађанског законика, саветовање ће обухватити и актуелна питања из управног и радног законодавства.
Проф. Др Слободан Перовић, председник Комисије за израду грађанског законика, подсећа да је Србија била трећа земља у Европи, одмах после Француске и Аустрије, која је донела свој Грађански законик 1844. године. Грађански законик Краљевине Србије био је на снази сто година, а данас га немамо, за разлику од земаља које су своје законике донеле много касније. Престао је да важи 1946. године, под дејством револуционарне свести”, која је поништила целокупан правни систем предратне Југославије.
– На почетку 21. века Србија је једна од малобројних земаља европске правне културе која нема свој грађански законик. Данас имамо Закон о основним својинско-правним односима из 1980. године, из времена социјализма и друштвене својине. Важећи Закон о облигационим односима из 1978. године биће иновиран у оквиру будућег грађанског законика Србије – каже др Перовић.
Као једну од значајних новина, професор истиче накнаду штете правним лицима, која до сада нису имала право на одштету због повреде угледа, достојанства и моралне штете.
– Материјална штета је увек мерљива, а код моралне штете имамо повреду личних добара, претрпљен бол и страх, као и повреду достојанства личности, која обухвата право на живот, здравље, телесни интегритет, право на слободу и сва друга људска права загарантована Уставом, међународним конвенцијама и посебним законима. Правно лице, као што је компанија, предузеће, нема својство физичког лица које може да осети бол и страх, али ипак може да претрпи моралну штету, која није материјална – каже професор Перовић.
Преднацрт будућег грађанског законика има и низ других новина када је реч о проузроковању и накнади штете. Осим што проширује појам штете и на сваку повреду права личности и људског достојанства, будући ГЗ предвиђа и захтев да се уклони опасност од штете и захтев да се престане с повредом права личности.
Уводи и одговорност за штету у случајевима терористичких аката и јавних манифестација, а прецизира и одговорност у случајевима када је штета нанета опасном делатношћу.
Извор: сајт Политике