Казне ће се ускоро плаћати преко интернета, платном картицом, на исти начин као када се онлајн купују патике или тренерка, или уплаћује хотел у иностранству. 

Ово ће бити омогућено на порталу е-управе, а ту услугу моћи ће да користе и они који немају активирану услугу електронског банкарства, пишу Вечерње новости.

На овај начин моћи ће да се картицама намирују најразличитији прекршаји, од саобраћајних до комуналних, а званична примена се очекује до краја године.

“Тренутно се ради на томе да се омогући грађанима да прекршајне казне, које су им изрекли судови, плате банкарским платним картицама директно на порталу е-управе. Тиме би се овај поступак поједноставио и убрзао”, каже директор Дирекције за електронску управу Душан Стојановић.

Према речима председника београдског Прекршајног суда Милана Мариновића, Закон о прекршајима не прецизира начин на који грађани треба да плате казну, па би електронско плаћање било у складу са прописима.

До зимус су грађани морали да иду у прекршајни суд пред којим се водио поступак и тамо узму уплатницу, коју ће уплатити у било којој пошти или банци. Од фебруара је могуће да у Регистру неплаћених казни нађу електронски примерак уплатнице, коју могу да одштампају и тако плате, на шалтеру или, ређе, преко е-банкинга. Убудуће ће Регистар бити повезан са е-управом, па ће простим кликом на налог моћи казна и да се плати.

Изменама Закона о прекршајима уведени су и електронски прекршајни налози, који ће ових дана заживети у Београду, а ускоро и широм Србије. Они ће функционисати искључиво за казне у фиксном износу, на пример, када се паркирате на зеленој површини или „шверцујете“ у градском превозу, а комунални полицајац није ту да вам изда налог. Онда контролор или службеник Градског зеленила шаље вашу казну комуналној полицији или надлежној инспекцији, која му одмах враћа, на уређај који носи, електронски налог на ваше име. Ви добијате одштампани слип и од тог тренутка рачуна се да вам је налог уручен.

ПОРТАЛ Е-УПРАВА

Национални портал е-управа јавности је доступан од јуна 2010. (www.еуправа.гов.рс). Приступ је бесплатан, а међу најпопуларнијим услугама су продужетак регистрације возила и заказивање термина за вађење личних карата и пасоша. Упис деце у београдске вртиће је прва услуга обављена преко е-управе којом је побеђен шалтер, јер је пристигао рекордан број од 9.919 захтева.

Извор: сајт Б92