U Srbiji je doneta prva presuda kojom sud nalaže Republičkom fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje da jednom penzioneru nadoknadi iznos koji mu je sa penzije skinut primenom Zakona o privremenom uređivanju načina isplate penzija. Tu, za sada prvostepenu presudu, doneo je Osnovni sud u Bačkoj Palanci.
Presuda koju su doneli prva je takva u Srbiji. Međutim, o njoj ne mogu da govore jer nije pravosnažna.
U kratkom odgovoru na pitanja N1 navode samo da je doneta prvostepena presuda po tužbi J.M. protiv Republičkog Fonda PIO, Filijala u Bačkoj Palanci, koji je obavezan da tužiocu isplati razliku između pripadajuće i isplaćene mesečne penzije za period od 9. decembra 2015. do 31. decembra 2017. sa pripadajućom kamatom.
Dodaju da po zakonu ne mogu da komentarišu činjenične navode iz presude. A presuda, za sada jedinstvena pred domaćim sudovima, iznosi činjenice u korist penzionera.
„Po stanovištu suda tuženi je bio dužan da svim korisnicima pa i tužitelju kojima je umanjio penziju, prethodno po službenoj dužnosti donese rešenje o umanjenju penzije sa poukom o pravnom leku“.
U presudi se dodaje da je ovakvo umanjenje penzije u direktnoj suprotnosti sa Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju i Zakonom o opštem upravnom postupku.
Penzioner iz Bačke Palanke koji je prvi u Srbiji dobio sudski spor protiv Republičkog PIO fonda, za sada samo u prvostepenom postupku, ne želi pred kamere. I svom advokatu je naložio da ne govori za medije jer, kako su nam rekli u advokatskoj kancelariji, već trpi pritiske zbog informacija o presudi. Čak i pored toga što njegovo ime nigde nije obznanjeno.
Iz Sindikata penzionera „Nezavisnost“ šalju mu podršku. Kažu – i njemu i sudinici koja je takvu odluku donela. Oni su se obratili Sudu za ljudska prava u Strazburu nakon što su, pojašnjavaju, iscrpeli sve mogućnosti kod kuće.
„Mi smo podneli predstavku svoju u Strazburu za obeštećenje svih penzionera, jer to je principijelno pitanje, to je sistemsko pitanje jer je drugim zakonom koji nije za tu svrhu narušen sistemski Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju. To je imovina. Niko nema pravo da uzima imovinu od penzionera, niti od bilo kojih građana“, naglašava Miloš Grabundžija iz sindikata penzionera „Nezavisnost“.
U Srbiji su rešenje tražili tri i po godine. Ustavni sud odbacio je njihovu tužbu u dva navrata, pa su se okrenuli Strazburu. „Svi koji žele da se priključe, mogu da se priključe. Zašto? Zato što se radi o preko 700 hiljada penzionera. Tu se radi o 900 miliona evra“.
Prvostepenu presudu iz Bačke Palanke vidi kao korak koji penzionerima uliva nadu, ali ne očekuje previše od Apelacionog suda. Republički PIO fond već je uložio žalbu i sada se čeka pravosnažna presuda.
Izvor: sajt N1
Naslov: Redakcija