Vlada Republike Srbije usvojila je na sednici od 14.11.2024. godine predloge izmena i dopuna dva zakona iz oblasti vazdušnog, železničkog i vodnog saobraćaja, kojima se zakonodavstvo Srbije u toj oblasti potpuno usklađuje sa evropskim.
Predlogom zakona o izmenama i dopunama Zakona o vazdušnom saobraćaju se, pored ostalog, dodatno preciziraju uslovi pod kojima se može odstupiti od načelne zabrane letenja vazduhoplovom ispod minimalne visine iznad gusto naseljenih područja gradova, naselja, industrijskih objekata ili iznad skupova lica na otvorenom.
Takođe, izmenjenim zakonskim rešenjima daje se pravni osnov za donošenje propisa kojim bi se utvrdili minimalne visine i uslovi pod kojima Direktorat civilnog vazduhoplovstva Republike Srbije može da izda odobrenje za letenje.
Izmenjenim predlogom definisane su tri kategorije operacija sistema bespilotnih vazduhoplova, kao i osnovni uslovi za njihovo odvijanje, a regulisana je i oblast bezbednosnih naredbi i izuzeća.
Na sednici je usvojena Strategija za rešavanje pitanja izbeglica i interno raseljenih lica za period od 2024. do 2030. godine, kako bi se obezbedio kontinuitet u sprovođenju politika, mera i aktivnosti u rešavanju preostalih potreba najugroženijih porodica, izbeglica i interno raseljenih lica.
Novom strategijom utvrđuju se aktuelnost ranije utvrđenih ciljeva i novi ciljevi i zadaci i razrađuju mere i aktivnosti koje treba da preduzmu Vlada i drugi nadležni organi.
Strategijom je preciziran opšti cilj – unapređenje položaja izbeglica i interno raseljenih lica u mestu porekla, olakšana integracija i unapređeni uslovi života u mestu raseljenja u Srbiji, a u skladu sa njihovom odlukom o trajnom rešenju.
Kao posebni ciljevi postavljeni su održivost povratka i kontinuirana podrška povratničkim zajednicama u zemljama porekla, olakšan pristup stanovanju i mere za ekonomsko osnaživanje dostupne izbeglicama u procesu integracije, unapređen pristup pravima, uslugama i resursima interno raseljenih lica u mestima raseljenja i stvaranje uslova za održivi povratak interno raseljenih u mestima na Kosovu i Metohiji.
Na sednici je usvojena Uredba o tržišnoj premiji i FID-in tarifi, čiji je glavni cilj unapređenje poslovnog okruženja za privredne subjekte koji posluju u okvirima Zelene agende, putem optimizacije i digitalizacije upravnih postupaka u oblasti obnovljivih izvora energije.
Time se postižu značajne uštede za privredu, podiže nivo konkurentnosti i stimulišu investicije u obnovljive izvore energije.
Takođe, pojednostavljeno je pružanje usluga, čime se postižu velike finansijske uštede, koje će privrednici moći da usmere na razvoj i zapošljavanje.
Vlada Srbije je na sednici donela Odluku o obrazovanju Saveta za knjigu, sa zadatkom da prati i analizira stanje i daje preporuke, predloge i stručna mišljenja radi unapređenja stanja u oblasti književnosti, stvaralaštva, prevodilaštva i izdavaštva.
Savet, koji se obrazuje za period od pet godina, pratiće i analiziraće javne politike koje se odnose i utiču na stanje u oblasti književnosti, zauzimaće stavove i davaće predloge o nacrtima zakona, dokumenata javnih politika i drugih pravnih akata.
Vlada je donela i Odluku o utvrđivanju Duboke doline u Surdulici za znamenito mesto.
Ovo je jedno od najvećih mesta stradanja civilnog stanovništva Srbije tokom Prvog svetskog rata i čuva sećanje na bestijalne i velike zločine koje su bugarski okupatori izvršili tokom Prvog svetskog rata i kao takvo poseduje posebne istorijske i memorijalne vrednosti.
Članovi Vlade doneli su rešenja o dodeli nacionalnog sportskog priznanja rukometašici Jeleni Petrović i veslaču Ivanu Miljkoviću, kao i rešenja o usklađivanju prava na nacionalno sportsko priznanje za uspehe u streljaštvu sportisti Damiru Mikecu i treneru Miribani Maksimović.
Izvor: sajt Vlade
Naslov: Redakcija