Vlada Republike Srbije usvojila je na sednici od 22.8.2024. godine, više odluka koje se odnose na utvrđivanje mera zaštite, granica zaštićene okoline i mera zaštite zaštićene okoline spomenika kulture kao nepokretnog kulturnog dobra od izuzetnog značaja, kao i arheoloških nalazišta koja su dobila status izuzetnog značaja.
Usvojena je Odluka o utvrđivanju mera zaštite, granica zaštićene okoline i mera zaštite zaštićene okoline spomenika kulture manastira Manasija, nepokretnog kulturnog dobra od izuzetnog značaja, kao i Odluka o utvrđivanju mera zaštite, granica zaštićene okoline i mera zaštite zaštićene okoline spomenika kulture Crkva sv. Ahilija u Arilju, nepokretnog kulturnog dobra od izuzetnog značaja.
Takođe, usvojena je Odluka o utvrđivanju mera zaštite, granica zaštićene okoline i mera zaštite zaštićene okoline arheološkog nalazišta Caričin grad, nepokretnog kulturnog dobra od izuzetnog značaja.
Sva tri navedena spomenika su već u statusu nepoktetnog kulturnog dobra od izuzetnog značaja, a današnjim odlukama Vlade Srbije utvrđene su mere zaštite i granice zaštićene okoline.
Na sednici su usvojene i odluke o utvrđivanju Dvorina – Mađarskog groblja u selu Banja za nepokretno kulturno dobro – arheološko nalazište od izuzetnog značaja i o utvrđivanju „Mora Vagei“ u Mihajlovcu za nepokretno kulturno dobro – arheološko nalazište od izuzetnog značaja.
Odluke će biti prosleđene Narodnoj slupštini Republike Srbije na razmatranje i usvajanje imajući u vidu činjenicu da kulturna dobra od izuzetnog značaja utvrđuje Narodna skupština u skladu sa odredbama Zakona o kulturnom nasleđu.
U skladu sa odredbama Zakona o filmskom i ostalom audio–vizuelnom nasleđu, čija će primena početi 15. septembra 2024. godine, Vlada Srbije je na današnjoj sednici usvojila promenu naziva Jugoslovenske kinoteke u Državni audio–vizuelni arhiv Srbije Jugoslovenska kinoteka.
Državni audio-vizuelni arhiv Srbije Jugoslovenska kinoteka utvrđen je kao centralna ustanova zaštite i očuvanja filmskog i ostalog audio-vizuelnog nasleđa za teritoriju Srbije i u njegovoj nadležnosti je vođenje centralnog registra kulturnih dobara, kao i registra kulturnih dobara od izuzetnog i velikog značaja u našoj zemlji.
Na sednici je usvojeno Rešenje o davanju saglasnosti na Program Crvenog krsta Srbije „Priprema za delovanje u nesrećama– obezbeđivanje minimalnih humanitarnih potreba i primena utvrđenih standarda u opremanju i obuci timova Crvenog krsta za delovanje u nesrećama–2024. godina”. Time se obezbeđuje da sredstva prikupljena od prodaje svake karte za manifestacije međunarodnog karaktera iz oblasti kulture, zabave i sporta, u iznosu od dva odsto cene karte, budu uplaćena na račun budžetskog fonda za Crveni krst Srbije.
Cilj ovog programa jeste jačanje kapaciteta Crvenog krsta Srbije, popunjavanje zaliha u magacinima najčešće traženim artiklima, podrška u opremanju i obučavanju za sprovođenje zadataka i drugo.
Takođe, data je saglasnosti na Program Crvenog krsta Srbije „Efikasan odgovor na nesreće–jačanje kapaciteta Crvenog krsta za delovanje u nesrećama–2024. godina”.
Vlada je dala saglasnost i na to da Republička direkcija za robne rezerve bespovratno isporuči evro dizel Opštini Surdulica, u količini od 10.000 litara, a u cilju otklanjanja posledica izazvanih elementarnom nepogodom – požarom.
Izvor: sajt Vlade RS
Naslov: Redakcija